Loovus aitab noortel elada ja kasvada

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Caritase ettevõtmistel on lapsed alati teretulnud: Kõveri puhkekülas veedeti üheskoos aega sisukalt.
Caritase ettevõtmistel on lapsed alati teretulnud: Kõveri puhkekülas veedeti üheskoos aega sisukalt. Foto: Reti Üpraus

Pärnus ja Pärnumaal noori peresid ja lapseohtu emasid toetav MTÜ Caritas alustas peredele mõeldud kolmekuulise loovuskoolitusega, mille avaüritus toimus Surju vallas Kõveri puhkekülas.

Ülemaailmse kristliku sotsiaaltöö organisatsiooni Caritas Eesti võrgustiku Pärnu ühing tegutseb siinmail viiendat aastat. MTÜ Caritase Pärnu perekeskuse esindaja Malle Link märkis, et rõhk on väga noorte emade ja alla 24aastaste lapsevanematega perede toetamisel ja koolitamisel. Alates sellest nädalast on perekeskusel oma ruumid Pärnu lastekülas.

Julgemaks ja tegusamaks

Loovtegevuse juurde sattus ühing eelmisel aastal, külastades peredega ühe projekti raames Reti Üprausi loovustuba. Sealne inimestele lähenemine tundus uudne ja tore ning koostööd otsustati jätkata.

“Oleme seni pakkunud peredele tasuta lapsehoidu ja loenguid. Loovtegevus on uus suund. Selle käigus noored avanevad, neil on võimalus end rohkem tundma õppida ja proovile panna. Treeningutel õpitakse enda eest seisma, end väljendama, endast rääkima ja oma arvamust avaldama,” rääkis Link.

Koolitust antakse 16 perele ja koos käiakse kahes grupis korra nädalas.

Loovuskoolitust alustati eelmisel reedel Kõveri puhkekeskuses. Kauni looduse keskel ja päikesepaistelise ilma toel oli võimalus eemalduda linnamelust, saada kontakti maa ja taeva ning puude-taimedega, leida üles oma südame rütmid ja proovida neid lihtsate rütmipillide abil väljendada.

Juhendaja Reti Üpraus märkis, et pillimängu, joonistamise ja muudegi kujustamistehnikate abil on hea tegelda väga keeruliste teemadega: õppida tundma oma hirme, rääkida rasketest läbielamistest, painavatest muremõtetest, probleemidest, suhetest. Koos kaaslastega tegelikkusele otsa vaadates ja seda lahti harutades tunduvad paljud umbsõlmed veidi leebemad ja hirmudki vähem koledad.

“Hirmutunde võib joonistada paberile, värvida, rääkida temaga ja lasta tal pakkuda isegi lahendusi, kuidas sellesama hirmuga toime tulla. Seejärel teda tänada, et hirm on tulnud meid õpetama ja tugevamaks tegema, ning lõpuks joonistus põletada. Protsessi lõppedes jäigi lõkkeplatsile väike hirmutunde tuhahunnik, mille tuul mõne hetkega olematuks puhus,” selgitas Üpraus.

Kolme kuu jooksul käsitletakse eri teemasid eesmärgiga aidata noortel peredel paremini toime tulla nii oma peresuhete, laste kasvatamise kui ühiskonnas toimuvaga.

Lastega koos

Et moodustamisel on veel üks tugigrupp, oodatakse projektiga liituma noori emasid ja peresid. Koos käiakse reedeti ennelõunal Pärnu lastekülas Oja 97.

Loovtegevust juhendab Reti Üpraus ja toetavat nõustamist pakub Malle Link. Ettevõtmist rahastab Pärnu linnavalitsus.

 MTÜ Caritase viimase suurema, 2,5 aastat kestnud projekti raames pakuti noortele koolis käivatele või tööturule sisenevatele emadele tasuta lapsehoidu Põnnila mängumaal. Kokku kasutas seda võimalust 97 peret. Praegu osutatakse tasuta lapsehoiuteenust viiele koolis käivale emale.

Märksõnad

Tagasi üles