Pakendite loovutamine muutub lihtsamaks

Andris Tammela
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Segapakendi konteiner.
Segapakendi konteiner. Foto: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks pakendiseaduse muudatuse, millega suurendatakse kontrolli pakenditega tegelevate organisatsioonide üle ja paigaldatakse rohkem pakendikonteinereid.

“Eesmärk on, et taaskasutus suureneks ja prügimägedele jõuaks jäätmeid võimalikult vähe. Eelnõu muudatuse järel lisandub mitusada pakendikonteinerit, mis teisisõnu tähendab, et pakendite tagastamine muutub inimeste jaoks mugavamaks,” selgitas keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus. “Samuti kavatseme muuta pakendi taaskasutusorganisatsioonide tegevuse läbipaistvamaks ning paremini reguleerituks ja kontrollituks.”

Seadusemuudatusest tulenevalt suureneb pakendikonteinerite arv. Kui seni võisid taaskasutusorganisatsioonid mitme peale paigaldada ühe pakendite kogumismahuti, siis edaspidi tuleb igal organisatsioonil välja panna oma kogumistünn. Praegu on Eestis üle 5000 kogumistünni, seaduse jõustumisel peaks neid lisanduma 500–750.

Pettusevõimaluste välistamiseks täpsustatakse pakendijäätmete taaskasutamise tõendil kajastatavaid andmeid. Taaskasutamise tõend peab andma ülevaate, mis kogutud pakendijäätmetega on toimunud ja kuidas neid on käideldud. Valeandmete või puudulike andmete esitamise eest saavad keskkonnainspektsioon ning maksu- ja tolliamet ettevõtteid tulevikus karistada.

Peale selle on eelnõus paika pandud pakendiauditiga seonduv. Praegu on see mõiste seaduses küll olemas, aga on liiga üldine ning seetõttu viib iga ettevõte auditi läbi oma äranägemise järgi.

Eelmisel aastal jõudis Eestis turule 123 138 tonni pakendeid, neist tekkinud jäätmetest koguti ja taaskasutati 68 protsenti. Kohustuslik on taaskasutada vähemalt 60 protsenti pakendijäätmetest.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles