Saada vihje

Teine eurokuu ahendas hinnasiltidel krooninumbreid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: PP

Teisipäeval viies Pärnu toidupoes hinnavõrdlusringi tehes ja müügiartiklite hinnasilte pingsalt silmas pidades tuli tõdeda: rahavahetuse toonud aasta algusest on sildimajanduses paljugi muutunud.

Kaupmehed on siltidel kroonihinnad tagaplaanile surunud, kõikjal ilutsevad suured euronumbrid. Maximas näiteks ei näinud euro kõrvalt hindu kroonides silmi pingutamata lugedagi.  

Comarketis, Selveris, Rimis ja Konsumis olid eelmises vääringus hinnad enam-vähem võrdses suuruses, kuid ikkagi tükk maad pisemad kui käibiva euro omad.  

Mõistagi haarasid sildiridadest enam pilku kõikvõimalikud sooduskampaania tooteid ostma kutsuvad reklaamid, seda eriti Selveris ja Rimis. Konsumis ja Comarketis jäi neid kõige vähem silma.  

Kampaaniaplakateil olid kroonihinnad muidugi paremini mõistetavad kui tavasuuruses siltidel.

Juurikad on kallimad

Ja nüüd olulisimast ehk rahast: kas uus vääring haukab toidueelarvest enam kui näärikuul?  

33 tootega hinnavõrdluse valimi aluseks on jaanuaris alguses Pärnus samades kauplusekettides tehtud vaatlus.

Nii nagu kolleeg kuu eest lähtusin minagi odavaima toote põhimõttest. Nõnda on juuresolevas tabelis kirjas näiteks Hispaania päritolu kurgikilo maksumus, mitte kilesse pandud Luunja kurgi oma.  

Üllatavaim, mis võrdlusest selgus, oli asjaolu, et kartuli-, porgandi-, kapsa-, sibula-, tomati- ja kurgikilo eest tuleb nüüd välja käia enam kui kuu tagasi.  

Kartuli, kapsa ja porgandi hind oli kõigis viies poes tõusnud. Sibula, tomati ja kurgi maksumus oli jaanuariga võrreldes kahanenud vaid Konsumis, ülejäänud kauplustes aga kerkinud.

Kallinenud oli ka suhkrukilo, ainult Konsumis oli hind jäänud samaks.

Et külastasin toiduärisid hommikupoolikul, oli kaupluste personal ametis värske kauba paigutamisega. Sestap ei saanud kõike nimistus kirjas olevat võrrelda. Näiteks kilo hinda eri lahtistel hakklihadel, sest neid polnud veel kõikjal jõutud välja panna.

Saia ja piima seis

Hindade jadast nähtub, et piimapaanikaks praegu põhjust pole, sest odavaima liitrise kilepiima ja Tere jõhvikamoosiga kohukese hind on jäänud enam-vähem samaks mis jaanuaris. Keefiri maksumus oli Rimis, Maximas ja Konsumis mõne sendi langenud, Selveris ja Comarketis püsis endine.

Väga suuri hinnakõikumisi ei täheldanud saia ja leiva hinna puhulgi.  

Odavaima juustu pakkujat välja selgitada oli keeruline, sest kõikjal lahtist juustu ei müüda ning mõnesajagrammiste juustupakendite hinnasiltidelt kilohindu üksipulgi otsida oli liialt aeganõudev ja tülikas.

Rakvere 300grammise Laste vorsti ülejäänud poodidest madalama hinna Selveris ja Rimis tingis tootekampaania, seega võib seis selles võrdluses tänaseks muutunud olla.

Üllatas, et poolekilose Paulig Presidendi hind kaupluseti väga palju erines. Maximas ja Comarketis küündis hind vastavalt 4.47 ja 4.60 euroni, ülejäänud kolmes poes küsiti paki eest aga üle euro vähem. Võrreldes näärikuuga, oli kõnealuse kohvi hind kerkinud Rimis, Selveris, Konsumis ja Comarketis, langenud pisut Maximas, kus see jäi ikkagi oluliselt kõrgemaks kui muudes poodides.

Pooleliitrise 40protsendise Liviko lauaviina hind oli neljas kaupluses sama mis kuu aja eest, tõusnud 38 sendi võrra vaid Comarketis.

Kommentaarid

Märksõnad

Vaba aeg
Tagasi üles