Manijat külastas üliharuldane vaenukägu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Raido Keskküla
Copy
Vaenukägu külas Manijal.
Vaenukägu külas Manijal. Foto: Mark Soosaar

Pärnumaal asuvat Manija saart külastas nädalavahetusel Eestis väga haruldane vaenukägu. Filmimees Mark Soosaarel õnnestus eksootilise välimusega lind pildilegi saada.

„Juba laupäeval olid Silla Elvi ning Arno, samuti Vanajuri pererahvas näinud üht eriskummalist lindu. Vanajüri Anni, kes Manijas elanud ühtekokku 78 aastat ning korra isegi Tallinna loomaaias käinud, polnud samuti oma ihusilmaga nii ilusat lindu näinud,“ kirjutas Soosaar oma blogis. „Kirjelduste järgi olnud hästi kirju, pika noka ja kollase tutiga, justkui otse Aafrikast otse siia põhjamaale eksinud tegelane.“

Pühapäeval otsustas aga lind end Soosaarele ilmutada ning isegi oma abikaasat tutvustada. „Tuli teine otse köögiakna alla, siis lendas kempsu ukse südamekujulisest avast sisse piiluma, seepeale üritas koos naisega kosklakongi tungida. Sinna neid aga ei lastud, sest kosklal käib juba tõsine haudumistöö,“ kirjeldas filmimees. „Korraks lõid imelinnud oma tutid lehvikuna lahti ning lendasid liblikatena tiibu vuristades mere poole.“

„Pidin vihast juuksed peast katkuma, sest kaamera oli autos ning õueminek oleks tähendanud haruldase külalise minema peletamist. Kui linnupaar roostiku poole kadus, tõin ruttu kaamera autost ära ning jäin igaks juhuks kambriakna juurde ootele,“ sõnas Soosaar. „Ennäe imet - need edevad linnud oskasid mu mõtteid lugeda ning tulid hästi lühikeseks fotosessiooniks tagasi. Julgem lendas otse ümmarguse kambriakna ette murule.“

Pilt tehtud, tõusis vaenukäo abielupaar Soosaare jutu järgi lendu ja kadus silmapiirilt.

Filmimehe pajatamist mööda sai Eestis üleharuldase vaenukäo tarvis juba samal päeval enne päikeseloojangut kase otsa pesakastki üles pandud. „Nüüd jääb vaid loota, et meie linnupuuri meenutav ümmarguste akendega elumaja vaenukäole meelde jäi ja ta tagasi tulles ka temale mõeldud väiksema kodu ümmarguse ukse üles leiab ja omaks võtab,“ lausus Soosaar.

Eestis on vaenukägu väga harv ja ebapüsiv pesitseja, enamasti kohatakse hulkuvaid või üksikuid linde. Euroopas on soojalembene lind kõige arvukam Hispaanias.

Tagasi üles