N, 8.12.2022

Pildid ⟩ Pärnu tänavad peseb puhtaks uus masin

Pärnu tänavad peseb puhtaks uus masin
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Kuigi paari aasta eest kirjutas Pärnu linnapea Romek Kosenkranius arvamusloos, et tänavapesu pole lihtne, näivad asjalood olevat muutunud: viimastel nädalatel on Pärnu teedel näha olnud uut tänavahooldusmasinat, mis aitab suvepealinna tänavad talvesodist puhtaks pesta.

Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist Anu Villmann rääkis, et otsus hakata Pärnu tänavaid surveveega pesema tuli tänavahooldushankega, kus linn muutis mitut hooldusnõuet.

Üks tingimusi oligi see, et linnatänavaid peab saama pesta. “Vajadus tänavapesu järele oli varemgi, aga siis puudus selleks sobiv masin, samuti ei näinud seda ette eelmine hooldusleping,” lausus Villmann. 

Kuigi lepingu järgi pidi uus tänavapuhastusmasin Pärnu tänavatel tööle hakkama 2022. aasta kevadel, siis tänu sellele, et hooldaja AS TREV-2 Grupp soetas masina juba nüüd, sai sellega plaanitust aasta varem alustada. 

Lihtne näide: kodus pühite põranda ära ja siis pesete lapiga üle – sama efekt.

Andres Koger

Villmanni selgitust mööda kasutatakse tänavapuhastusautot põhiliselt suurema liiklusega ja enam käidavatel tänavatel, nagu näiteks Tallinna, Haapsalu ja Riia maantee ning Mai ja Rüütli tänav. “Kevadel puhastatakse tänavad talvega kogunenud mustusest, aga masin läheb käiku suvelgi, kui tänavad hakkavad põua tõttu tolmama,” märkis Villmann. 

TREV-2 Grupp Pärnu hoolde projektijuhi Andres Koger selgitust mööda on tegemist automaatkäigukastiga masinaga, millel on tänavate survepesu võimekus ja vaakumimur. Kusjuures pesuks kasutatakse tavalist vett ja masinal on prügipunker, kuhu sodi kokku kogutakse.

Prügipunker, kuhu kogutakse kokku tänavatel leiduv sodi, milleks on põhiliselt liiv ja tolm.
Prügipunker, kuhu kogutakse kokku tänavatel leiduv sodi, milleks on põhiliselt liiv ja tolm. Foto: Urmas Luik

Kogeri kinnitusel aitab tänavate pesemine koguda tolmu ja mustust, mida tavalisel harjamisel teekatte pooridest kätte ei saa. “Lihtne näide: kodus pühite põranda ära ja siis pesete lapiga üle – sama efekt,” tõdes ta. 

Tänavahooldusmasina juht Siim Pärna kiitis samuti uut masinat. Kuigi sõiduk on suur, polevat sellega linnatänavatel väga keeruline tööd teha, kuna peeglid on suured ja appi tulevad kaameradki. “Manööverdamisvõime on sellel samuti küllaltki hea,” ütles Pärna, kelle tööpäev algab tavaliselt juba hommikul viiest, sest siis on liiklus hõredam ja rahulikum tööd teha.

Tänavahooldusmasina juht Siim Pärna kiitis samuti uut masinat. Kuigi tegemist on suure sõidukiga, siis tema sõnul sellega tänavatel väga keeruline sõita ei ole, kuna peeglid on suured ja abiks on kaamerad.
Tänavahooldusmasina juht Siim Pärna kiitis samuti uut masinat. Kuigi tegemist on suure sõidukiga, siis tema sõnul sellega tänavatel väga keeruline sõita ei ole, kuna peeglid on suured ja abiks on kaamerad. Foto: Urmas Luik

Praeguseks on Pärnu tänavatelt kogutud umbes 60–80 tonni sodi, peamiselt liiva ja tolmu. Tänavapuhastusmasin läks maksma umbes 200 000 eurot.

Aastail 2021–2026 hooldab Pärnu linna tänavaid TREV-2 Grupp ja selleks kulub 5 567 382 eurot. Hooldaja hoiab aasta läbi korras keskuslinna tänavad, jalg-, kergliiklus- ja kõnniteed, parklad ja bussipeatused. 

Märksõnad
Tagasi üles