N, 8.12.2022

Sõjapõgenikele mõeldud ühiselamu tahetakse avada võimalikult kiiresti

Kati Saagim
, vastutav veebilehe toimetaja
Sõjapõgenikele mõeldud ühiselamu tahetakse avada võimalikult kiiresti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lai 14 hoone vuntsitakse lähiajal üles, et sinna majutada sõjapõgenikud.
Lai 14 hoone vuntsitakse lähiajal üles, et sinna majutada sõjapõgenikud. Foto: Jüri Looring

Pärnu kesklinna punastest telliskividest maja aadressil Lai 14 vuntsitakse lähiajal üles, et vähendada suvepealinnas Ukraina sõjapõgenike majutusprobleeme.

Linnavalitsuse ametnikud ühes ehitajatega tegid ringkäigu praegu veel tühjana seisvas Laia tänava majas, saamaks aimu sealsetest oludest ja vajalikest töödest. Selgus, et maja, kus seni tegutses sotsiaalkindlustusamet, on üsna heas korras. Mõni ruum oli selline, kuhu oleks saanud praktiliselt kohe sisse kolida, kuid enamik vajas siiski süvapesu, mõne augu lappimist või seinade ja põranda värskendamist.

Osad ruumid vajavad rohkem kõpitsemist.
Osad ruumid vajavad rohkem kõpitsemist. Foto: Jüri Looring

Pärnu abilinnapea Riido Villup avaldas, et plaan on maja elamiskõlblikuks teha võimalikult kiiresti. Selleks soovib linn kasutada riigi rahagi. Nimelt on riik ette valmistamas meedet, läbi mille saaksid kohalikud omavalitsused taotleda raha hoonete renoveerimiseks, et pakkuda sõjapõgenikele pikemaajalist majutust.

“Meie mõte on võimalikult vähe jääda bürokraatia küüsi. Tahame võimalikult kiiresti selle valmis saada, sest teame, mis olukord on Pärnu üüriturul,” tõdes Villup. Kui kõik läheb plaanitult, võib maja üürnikele uksed avada juba sügisel.

Pärnu linnavalitsuse ametnikud ühes ehitajatega käisid vaatamas, milliseid töid on majas vaja teha üürnike vastuvõtmiseks.
Pärnu linnavalitsuse ametnikud ühes ehitajatega käisid vaatamas, milliseid töid on majas vaja teha üürnike vastuvõtmiseks. Foto: Jüri Looring

Esmase plaani järgi asuksid üüripinnad kahel korrusel. Tegu oleks ühiselamu tüüpi majaga, kus oleksid privaatsed toad ning ühiselt kasutatavad olmeruumid.

Majas on ruumi umbes 30 inimesele. “Ma arvan, et väga palju rohkem ei mahu – me ei saa ju maja päris täis tuupida, vaid see peab elamisväärseks jääma,” nentis Villup.

Enamik linnavalitsuselt elamiskoha leidmiseks abi palunutest on lastega pered, mistõttu ongi Laia tänava maja mõeldud peamiselt neile. Kui vähegi võimalik, lubatakse abilinnapea sõnutsi üüripinnale lemmikloomadki kaasa võtta.

Linnavalitsus on arvestanud, et üürnikud elavad renoveeritavas hoones aasta kuni poolteist. See, kui pikalt sõjapõgenikud tegelikult seal elama peavad, pole siiski veel selge, sest sõda Ukrainas ei ole lõppenud. 

Alates sõja algusest on Pärnu linnavalitsus saanud ukrainlastelt umbes 50 taotlust elamispinna leidmiseks, kodu on neist praeguseks leidnud umbes pooled. 

Märksõnad
Tagasi üles