Eesti ornitoloogiaühing kutsub teada andma linnupesadest, milles on käomuna või -poeg.
Abipalve ⟩ Kas teate käosulase pesa, kus sirgub kukulinnutibu?
Selle aasta lind kägu on üks tuntumaid pesaparasiite, kes muneb teiste lindude, sulasliikide pesadesse. Neid pesi, kuhu kägu on oma munad jätnud, leiab väga harva ja juhuslikult, mistõttu linnueksperdid paluvad käo pesitsusjuhtudest ülevaate saamiseks tähelepanelike inimeste abi.
Ornitoloog Jaanus Elts rääkis aasta alguses Pärnu Postimehele, et kägu muneb tihti avapesadesse. "Tüüpilised on roolindude pesad, kuid käomune leidub ka näiteks võsaraadi ja linavästriku pesades. Kägu muneb suluspesitsejate pessagi: siis on tavalisem sulane lepalind, aga ka kuldnokapesast on käomune leitud," selgitas Elts.
Ei ole teada juhtumeid, kus kägu oleks muna poetanud kohta, kust poeg välja ei saa.
Jaanus Elts, ornitoloog
Näiteks tihase pesakasti ei ole käol mõtet muneda, kuna selle avausest ei mahuks käopoeg pärast välja. "Tundub, et käomamma oskab sellega arvestada ja pesade avaust hinnata. Ei ole teada juhtumeid, kus kägu oleks muna poetanud kohta, kust poeg välja ei saa," avaldas Elts.
Kui teate linnupesa, milles on käomuna või juba koorunud poeg, andke sellest teada aasta linnu konkursi eestvedajale Jaanus Auale. Saatke kiri pesa asukoha koordinaatidega ning foto pesa sisust meilil jaanus.aua@gmail.com.
Koostöös portaaliga Looduskalender paigutab ornitoloogiaühing ühele käotibuga linnupesale pesakaamera.