Sel nädalavahetusel leidsid seenelised Pärnumaalt Varbla lähedalt männimetsast Eestis üliharuldase kährikseene. Koos tütrega seenel käinud ja kährikseened korvi pistnud mees avastas alles hiljem kodus, et tegu on looduskaitse all oleva liigiga.
Pärnumaalt leiti üliharuldane kährikseen
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mehe jutu järgi leidis ta kaks kährikseent, mis kasvasid männi juurte peal vastu puu tüve, paari kilomeetri kaugusel Varblast. Seened kasvasid luitepealses männimetsas.
Vikipeedia andmetel on Eestis avastatud vaid üksteist kährikseene leiukohta.
Kährikseene viljakehad kasvavad mitme nädala jooksul suvel ja sügisel vanade mändide all või lausa tüve alusel, põhjustades puul pruunmädanikku. Viljakeha on peaaegu kerajas ja meenutab pisut lillkapsast. Kährikseen on söödav.
Kährikseen on olemuselt puiduparasiit, mis mädandab puitu. Seeneliik on looduskaitse all, mistõttu selle korjamine ja vigastamine on keelatud. Kährikseeni on maailmas vähemalt seitse liiki, aga Eestis kasvab neist ainult üks.