T, 28.11.2023

Politsei paljastas rahvusvahelise autovaraste jõugu

Raido Keskküla
, veebitoimetaja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Eelmisel nädalal peeti kinni kolm Leedu elanikku, keda kahtlustatakse kokku 18 autovarguses ja varguse katses Lõuna-Eestis ja Pärnus. Koostöös Läti ja Leedu õiguskaitseorganitega on tabatud ja vahistatud 14 isikut, keda on alust seostada Eestis 2009. aasta algusest kuni käesoleva ajani organiseeritult toimepandud sõidukivargustega.

Menetlust juhtiva Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokuröri Aro Siinmaa sõnade kohaselt moodustavad kinnipeetud isikud Läti ja Leedu elanikest koosneva kuritegeliku ühenduse kolm rühmitust, samuti on Leedu Vabariigist välja nõutud kaks isikut, kes võivad olla seotud varguste koordineerimise ja varastatud sõidukite turustamisega, teatas Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja.

„Seni kogutud andmetel on grupeeringut alust seostada peale Balti riikides süstemaatiliselt toimepandavate kuritegude samalaadse tegevusega Saksamaal, Skandinaavias ja mujal Euroopas. Grupeeringu põhitegevus on kallimate ja uuemate sõidukite vargused ning nende turustamine Euroopa Liidust väljapoole,“ lisas ringkonnaprokurör.

Prokuröri sõnul asuvad kuritegeliku ühenduse juhtivad jõud Leedu Vabariigis Kaunases, varguste vahetuid toimepanijaid värvatakse Leedu ja Läti elanike hulgast ning brigaadi kuuluvad üldjuhul järelevaataja, spetsialist ja vastavalt täidetavale tellimusele üks või kaks autojuhti. Eestis viibitakse üksnes niikaua, kui sobivad sõidukid on leitud ja hõivatud, seejärel lahkuvad kurjategijad saateauto julgestamisel viivitamatult Eestist.

Omavaheliseks suhtluseks kasutatakse ainult selleks otstarbeks soetatud mobiiltelefone või raadiosaatjaid, brigaadid on varustatud elektrooniliste ja mehaaniliste seadmetega konkreetset marki ja tüüpi sõidukite häiresüsteemide neutraliseerimiseks, lukustuse avamiseks ja masinate käivitamiseks.

Kolmest seni tabatud rühmitusest esimese osas on Lõuna prefektuuri organiseeritud ja raskete kuritegude talitus eeluurimise lõpule viinud ning prokurör on esitanud viiele Leedust pärit isikule süüdistuse kuritegelikku ühendusse kuulumises ja ühenduse tegevuse raames sõidukite varguses. Kriminaalasi on saadetud kohtusse.

Kuna kuritegeliku grupeeringu likvideerimiseks ja selle liikmete vastutusele võtmiseks on moodustatud uurimisgrupp Lõuna, Lääne ja Põhja prefektuuri politseiametnikest ning sõlmitud koostööleping Läti ja Leedu kolleegidega, õnnestus teine grupp operatiivselt tabada Kaunases, kuhu nad olid kaks Tallinnast varastatud sõidukit Riia kaudu toimetanud. See brigaad koosnes Läti elanikest, kellest kolm isikut peeti kinni vahetult sõidukite juurest ja üks nõuti hiljem välja Läti Vabariigist. Nende kahtlustatavatega seonduv menetlus on pooleli ning selle üksikasju ei ole hetkel võimalik täpsustada.

Kolmas grupp tabati, kui nad püüdsid ööl vastu 15. novembrit pärast ebaõnnestunud varguse katset Eestist lahkuda. Järgmisel päeval andis Tartu maakohtu eeluurimiskohtunik loa kolme Leedu elaniku vahistamiseks. Ka selle grupi tegevusega seonduvaid üksikasju ei saa täpsemalt avalikustada, sest uurimine on nende isikute osas alles algfaasis.

Rühmituste kinnipidamisel Eestis tegutsesid kooskõlastatult politsei- ja piirivalveameti kriminaal- ja piirivalveosakond, Lääne, Põhja ja Lõuna prefektuur ning prokuratuurid. Kohtueelset menetlust viib läbi Lõuna prefektuur ning juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Peale tabatud brigaadide peeti Eesti poole taotlusel 2010. aasta septembri lõpus Kaunases kinni veel kaks isikut, kellest üks toimetati kriminaalmenetluse läbiviimiseks Eestisse eelmisel nädalal, teise kahtlustatava loovutamine on pooleli.

„Kurjategijatele on huvi pakkunud 2006. aasta ja uuemad sõidukid, eelistatud automargid on seni olnud Honda, BMW, Toyota ja Lexus,“ ütles Lõuna prefektuuri organiseeritud ja raskete kuritegude talituse juht Indrek Ploompuu.

 „Kuigi varaste ja nende tegevuse organiseerijate vastutusele võtmiseks on ära tehtud suur töö, võivad autovargused jätkuda. Pärast esimese brigaadi vahistamist tegutses kuu aja pärast Eestis juba uus grupp, järgmisel korral oli vahe umbes kolm kuud,“ kommenteeris politseileitnant Indrek Ploompuu.

„Et naaberriikide organiseeritud kurjategijate tegevusele lõplikult piir panna, on edasise uurimise peamine eesmärk  tabada grupeeringu ülejäänud liidrid,“ lisas ta.

Ringkonnaprokurör Aro Siinmaa sõnul tehakse selles suunas igapäevast tihedat koostööd nii Läti ja Leedu kui teiste Euroopa Liidu riikide korrakaitse- ja õigusasutustega. „Kuritegevuse mastaabid ei piirdu ammu enam ühe riigi piiridega,“ märkis prokurör Siinmaa.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles