N, 8.12.2022

Minister: Haldusreformi tulemused tunduvad keeleliselt kummalised

Meelis Kalme
, Reporter
Minister: Haldusreformi tulemused tunduvad keeleliselt kummalised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Riigihalduse minister Janek Mäggi.
Riigihalduse minister Janek Mäggi. Foto: Mihkel Maripuu

Riigihalduse minister Janek Mäggi külastas äsja Jõhvit, kus haldusreformi asjus on tõusnud teemaks, et vald tahab end linnaks muuta. Enne kohtumist andis minister pressiteate vahendusel teada, et olukord, kus neli Eesti omavalitsust, sealhulgas Pärnu, on haldusreformi tulemusena Tallinnast suuremad linnad, ei ole loomulik ja nimetus peaks vastama tegelikule olemusele. Pärnu meer Romek Konsenkranius peab sellist filosofeerimist aja raiskamiseks.

Mäggi, kes alles äsja rääkis Postimehele, et haldusreformi ei olekski saanud paremini teha, ütles toimetusele oma sõnumit selgitades, et tegu oli küll väikese üldistusega. “Aga probleem on selles, et meil on päris palju omavalitsusi, mis tegelikult ise ei ole oma nimetusega väga rahul,” rääkis ta ja ütles, et osa neist tahabki seda staatust nüüd muuta.

“Eesti keel on üsna selge asi: kui sa ütled näiteks, et ma elan linnas, aga viie kilomeetri kaugusel ei ela ühtegi inimest, elad kuskil soos või rabas või metsas, siis see tundub inimestele endale ­juba keelelistel põhjustel natukene kummaline,” leidis Mäggi ja arvas, et see teema tuleb taas tervikuna läbi mõelda.

Minister tõi näiteks haldusreformijärgse Jõhvi valla, kus soovitakse saada linna tiitlit, kuid seadus ei võimalda seda praegu. “Ma ei taha väita, et ei pea olema ühtegi erandit, ühtegi omapära, sugugi mitte,” rõhutas Mäggi, lisades, et linna või valla nimi ei pea sugugi alati ühte tähendama. “Tulebki natuke läbi mõelda, milline võiks olla see lahendus, mis sobib ka teistele kohalikele omavalitsustele, kes tahaksid oma nime või staatust kohendada.”

Märksõnad
Tagasi üles