Sisukord
Uudised
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Galerii: Punkrilahingu aastapäev pakkus lastele elamusi

2 min lugemist
Ertsma punkrilahingu 70. aastapäeva mälestusüritusel tõi pärja lahingus lähedased kaotanud Salme Ellermaa. FOTO: Urmas Luik

Ertsma külla metsavendadele püstitatud mälestuskivi juures lehvisid täna lipud, seisid auvalves kaitseliitlased, mitmekümnest suust kõlas laul tuulevaikses metsatukas, kõneles ajaloolane Martin Andreller. Tema vastas näoga mälestuskivi poole istus pingil trikoloorse lindiga pärgade põlvel hoides tumedas villases mantlis naine, kellele Relvastatud Võitluse Liidu (RVL) staabipunkri hävitamine siinsamas Kodesma soo servas pühapäeval, 27. veebruaril 1949 tähendas isiklikku tragöödiat.

Tellijale

Täna 70 aastat tagasi kaotas tollal 16aastane Salme Ellermaa oma ema Maria ja väikese õe Tiiu. Haavata saanud isa, RVLi staabi sidepidaja Mihkel Ellermaa võttis julgeolek kaasa ja saatis vangilaagrisse.

Ebavõrdes lahingus hukkusid metsavennad Voldemar Härmson, Jaan Illaste, Endel Karell, Edaurd Redlich, Mihkel Valler, Olav Vähi ja Viktor Rumjantsev.

Kodu- ja ajaloolane Aldo Kals rääkis, et Rumjantsev oli pärit Petserimaalt, sellepärast lehvis mälestusüritusel ka Petserimaa lipp ja kõlas talle pühendatud laul.

Mälestuskivi avati 25 aastat tagasi ja Eesti endiste metsavendade liit tänas seda meenutades teenetemedaliga Mati Rosensteini, Aldo Kalsi, Elmo Rukkit ja Margo Saia, tänukirjaga aga Valev ja Olev Küütsi.

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto