Eestist leiti ohtlik taimekahjustaja

Merle Rallmann
, veebitoimetaja
Copy
Haigestunud õunapuu.
Haigestunud õunapuu. Foto: Põllumajandusamet

Põllumajandusamet tuvastas AS Plantexi ehk Juhani puukooli toodetud õunapuu sordil “Tiina” (2019. aasta partii) ja turustataval pirnipuu sordil “Pepi” (toodetud Leedus, tänavune partii) ohtliku taimekahjustaja viljapuu-bakterpõletiku (Erwinia amylovora). Plantexi taimede edasimüüjad on peale Juhani puukooli istikuäride Bauhof, K-rauta ja Decora kauplused, samuti Võru pood Roheline Aed.

Leid pärineb Rakvere Bauhofi kauplusest. Praegu toimub kahjustaja päritolu ja leviku väljaselgitamine ning tõrjemeetmete rakendamine, saastunud ja saastumiskahtlusega taimed kuuluvad hävitamisele. 

Kõigil, kes sel aastal ostnud eelnimetatud õuna- ja pirnipuu sortide istikuid ning märkavad nendel haigustunnuseid, palutakse võtta ühendust Plantexiga ja seejärel saab tagastada haigustunnustega istikud Juhani puukooli.

Viljapuu-bakterpõletik on roosõieliste puude ja põõsaste bakterhaigus, mille peamised peremeestaimed on õuna-, pirni-, viir- ja tuhkpuu, ebaküdoonia, pihlakas, toompihlakas, astelpihlakas, küdoonia, tuliastel, Davidi fotiinia ja villpööris. Haiguse kahjustus sarnaneb põletuskahjustusega, taimede lehed, õied ja viljad muutuvad pruuniks või mustaks, kuid ei varise. Iseloomulik on nakatunud taimeosadest bakterlima eritumine, eriti niiske ilmaga, samuti haigestunud võrsetipu põlvjalt allapoole paindumine.

Tegemist on bakterhaiguse teise leiuga Eestis. 2012. aastal tuvastati see esimest korda, tänu tõrjemeetmetele õnnestus Eestis haiguskolded likvideerida ja säilis viljapuu-bakterpõletiku suhtes kaitstav piirkond. Euroopa Komisjon on selle piirkonna tunnistanud alaks, kus ohtlik taimekahjustaja ei ole kohastunud ega esine, kuid kus valitseb oht selle levikuks soodsate ökoloogiliste tingimuste või teatud põllu- ja metsakultuuride tõttu. Selline staatus on ka Soomel, Lätil ja osaliselt Leedul, mujal Euroopas on haigus laialt levinud.

Maaeluministeerium tagab viljapuu-bakterpõletiku tõrjeabinõude rakendamise toetuse maksmise kehtestatud korra järgi. Toetus võimaldab hüvitada tekkinud kulud isikule, kes nõuetekohaselt on rakendanud kohustuslikke tõrjemeetmeid ohtliku taimekahjustaja hävitamiseks.

Lisateavet viljapuu-bakterpõletiku kohta leiab põllumajandusameti kodulehelt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles