N, 2.02.2023

Galerii ja video ⟩ Kabli rannas saab imetleda harukordset looduse kunstiteost

Kabli rannas saab imetleda harukordset looduse kunstiteost
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Kabli rannas vaatetorni lähedal saab imetleda looduse korraldatud uhket vaatepilti, kus umbes 100 meetri pikkusel kaldalõigul on näha eri suuruses jääpalle, mis on voolitud mitme loodusjõu koostöös. 

 

Haruldast vaatepilti olid täna pärastlõunal kaema tulnud paljud inimesed, kes olid kohale sõitnud nii lähedalt kui kaugemalt. Jääpallide taustal tehti pilti ja filmiti neid koduarhiivi tarbeks. 

Kohalik elanik Maris Rüütli rääkis, et tema pole varem sellist vaatepilti kohanud ja tegemist on vähemalt sealses rannas esmakordse nähtusega. ”Jääpallid tekkisid randa üleeile, siis oli neid näha vees, praeguseks on laine lükanud need kaldale,” seletas ta. Lisades, et eriskummaline olukord on kohale meelitanud ohtralt rahvast. 

Pärnust looduse voolitud jääpalle imetlema tulnud Liis Mirjam silmas postitust ühismeedias ja otsustas ühes kaaslastega seda vaatama tulla. Nemadki polnud varem midagi seesugust näinud.  

Lastega rannas jalutanud, lähedal elav Triinu Kolla märkas samuti somes jääkuulidest tehtud postitust. ”Ütlesin lastele, et nüüd ruttu riidesse, ja lasin mehel auto tuua,” kõneles ta.

Jääpallid Kabli rannas.
Jääpallid Kabli rannas. Foto: Urmas Luik

Iga päev Kabli rannas ujumas käivad mehed tõdesid veest väljudes samuti, et vaatepilt on väga uhke.

Sünoptik Kairo Kiitsaku sõnutsi on jäämunad ehk jääpallid omapärane looduslik nähtus, mille tekkeks läheb vaja mitme ilmastikutingimuse kokkulangemist: õhutemperatuuri alla nulli, külmumispunkti lähedast veetemperatuuri, madalat ja õrnalt kaldus liivaranda ning rahulikku, kuid õrnalt paisuvat lainet. 

“Jäätumistemperatuurist madalama temperatuuriga koguneb jäätüki ümber järjest rohkem jääd ning pidev merevees edasi-tagasi õõtsumine ja pöörlemine viib selleni, et jääkamakad saavad ümara kuju,” selgitas Kiitsak. 

Märksõnad
Tagasi üles